V zadnjem desetletju ali dveh se zaradi okoljskih sprememb vse več pozornosti namenja zbiranju in shranjevanju deževnice. A zbiranje deževnice ni nič novega, saj so jo naši predniki zbirali že pred več tisoč leti. Če so želeli preživeti in si zagotoviti samooskrbo, so morali biti čim bolj iznajdljivi. Gradnjo in uporabo cistern za shranjevanje deževnice so poznali že v času neolitika na območju jugozahodne Azije, ko so v vaškem okolju vodotesne cisterne iz apnenega mavca vgradili kar v tla hiš.
Tudi v Grčiji, natančneje na območju Krete, so že v minojskem obdobju od leta 2600 pred našim štetjem pa do 1100 pred našim štetjem za zbiranje in shranjevanje vode uporabljali velike cisterne. Cisterna, ki je bila najdena v Myrtos-Pyrgosu datira v leto 1700 pred našim štetjem, njena prostornina pa znaša več kot 80 m³. Deževnico za kmetijstvo in druge namene so okoli leta 300 pred našim štetjem uporabljale tudi kmetijske skupnosti na območju današnjega Pakistana, Afganistana in Irana.
Nekaj povsem običajnega je bilo tudi zbiranje deževnice v Rimskem cesarstvu. Dobro znani so akvadukti, nekoliko manj znano pa je, da so pogosto uporabljali tudi cisterne. Gradnja cistern se je seveda širila tudi z njihovim osvajanjem novih ozemelj. V Pompejih je bilo, še preden so zgradili akvadukt v 1. stoletju pred našim štetjem, nekaj povsem običajnega strešno skladiščenje vode. Na področju zbiranja vode pa ni zaostajalo niti Bizantinsko cesarstvo, kjer je znana Cisterna bazilika v Carigradu.
Še nekoliko bliže nam so Benetke, ki so bile stoletja odvisne od zbiranja deževnice. Prebivalci so vzpostavili poseben sistem zbiranja deževnice na umetno izdelanih izoliranih zbiralnih vodnjakih. Potem ko je voda pronicala po posebej oblikovanih kamnitih tleh in se prefiltrirala na plasti peska, so jo zbrali na dnu vodnjaka. Nekoliko pozneje, ko so Benetke pridobile ozemlja na celini, so vodo začeli s čolni dovažati iz bližnjih rek, a so vodnjake zaradi čim bolj stabilne oskrbe z vodo kljub temu ohranili.
Več o tem, kako čim bolj učinkovito zbirati deževnico danes, boste našli na https://www.cistilnenaprave-dezevnica.si/