Imate novo biološko čistilno napravo in ste v zadregi, s čim čistiti hišo, da ne bi ubili mikroorganizmov v njej? Brez skrbi, če se odločite za naravna čistila, vam bodo majhni organizmi v vaši biološki napravi zagotovo hvaležni. Pomembno je, da uporabljate preverjena naravna čistilna sredstva, ki seveda omogočajo tudi učinkovito odstranjevanje nečistoč. Bodite pozorni, da v vašo čistilno napravo pomotoma ne zaidejo čistila, ki vsebujejo fosfate, klor in druge škodljive snovi.
Naravna čistilna sredstva imajo številne prednosti. Ker so biorazgradljiva in ne vsebujejo škodljivih kemikalij, ne obremenjujejo okolja, običajno so v primerjavi s kemijskimi čistili tudi manj dražeča za kožo in dihalne poti, predvsem pa so enostavna za pripravo in jih z uporabo osnovnih kuhinjskih sestavin lahko pripravimo kar doma. Poleg tega, da so cenejša od alternativnih kemijskih čistil, nam pomagajo pri različnih vrstah čiščenja v gospodinjstvu. Z njimi lahko čistimo kuhinjske površine, pečico in kuhinjske aparate, rezalne deske, ploščice in fuge v kopalnici, umivalnike, pohištvo in tla, stekla in ogledala, uporablja pa se jih tudi za odstranjevanje madežev na oblačilih.
Med najbolj znanimi naravnimi čistili je zagotovo kis, ki pomaga razgraditi maščobe, odstranjuje vodni kamen in apnenec, je dober nevtralizator vonjav in odličen kot dezinfekcijsko razpršilo. Med drugim ga lahko uporabite tudi kot naravni mehčalec za perilo.
Naslednje nepogrešljivo naravno čistilo je soda bikarbona, ki odstranjuje madeže, vonjave, z njo čistimo kuhinjske površine in odstranjujemo maščobe. Deluje tudi kot blagi abreziv, ki ne poškoduje površin. Tako kot kis je tudi limona naravno antiseptično sredstvo, ki pomaga pri odstranjevanju bakterij, plesni in umazanije. Hkrati deluje tudi kot belilo. Za razliko od kisa pa ima precej bolj prijeten vonj.
Ko omenjamo naravna čistila ne smemo pozabiti na sol. Zelo dobro se izkaže pri odstranjevanju trdovratnih madežev, pri čiščenju posode in odstranjevanju vonjav z različnih površin. Zelo je uporabna za drgnjenje in čiščenje, še posebno v kombinaciji z drugimi naravnimi sredstvi. Ste kdaj pomislili na tekoča mila iz rastlinskih olj, kot je na primer milo, ki je izdelano iz olivnega olja? Tudi s tem blagim in naravnim detergentom lahko peremo površine in stekla ali čistimo tla.
In brez skrbi. Z uporabo zgoraj naštetih čistil ste na varni strani, kar pomeni, da boste mikroorganizmom v čistilni napravi zagotovili dolgo življenjsko dobo.